Поради професіоналів

Категорії

Сезон не за горами і вічне питання «яку спорядження беремо із собою в гори?» стає дедалі актуальнішим з кожним днем. Спробуймо поміркувати над тим, що нам потрібно в рюкзаку.

1. Аптечка
Будь-яке може статися в дорозі, від подряпини до перелому та інших травм - так що зайві 200-300 грам хоча б перев'язувальних матеріалів краще все-таки взяти з собою. Не забуваємо перед сезоном оновлювати вміст, щоб у самий невідповідний момент не опинитися без банального бинту або пластиру. Також рекомендую кинути в аптечку кілька пігулок сильнознеболювального.

2. Біпер (лавинний датчик)
Необхідний прилад під час катання поза трасами. Як ви знаєте, при попаданні в лавину час грає проти Вас, цей прилад допомагає знайти жертву в найкоротші терміни. Не забуваємо ЗАКРІПИТИ ЛАВИННИЙ ДАТЧИК НА СВОЄМУ ТІЛІ перед виходом з дому/готелю і там же ВКЛЮЧИТИ ЛАВИННИЙ ДАТЧИК, вимикати після повернення. Електрику не заощаджуємо. При досягненні заряду батарей 60% – міняємо на нові. Біпери бувають аналогові, аналого-цифрові та цифрові. Всі вони працюють в одному стандарті (одна і та ж частота і потужність сигналу), аналогові найдешевші, але вимагають серйозної підготовки та частих тренувань при користуванні, цифрові та аналого-цифрові найпростіше у використанні і відразу вказують напрям і відстань до джерела сигналу, коштують відповідно дорожче.
3. Лавинний щуп
Допомагає точно локалізувати жертву в тілі лавини (пам'ятаємо час). Також при вмілому використанні може допомогти дізнатися про стан снігу в його товщі (це для гуру) і передбачити ступінь лавинної небезпеки. Дуже довгий брати не варто, 2-2,5 метри цілком достатньо.
4. Лавинна лопата
Потрібна для будівництва трамплінів, копання шурфів, будівництва голку, пошуку втрачених лиж і не дай Боже, звичайно, відкопування жертви з тіла лавини. Бувають з металевим та пластиковим совком, з телескопічною та звичайною рукояткою. Моя рекомендація – телескопічна ручка+металевий совок. Для тих хто женеться за малою вагою підійде варіант із звичайною ручкою та пластиковим совком.

5. Телескопічні палиці
Актуально більше сноубордистів, але й тих, хто багато ходить теж корисно, т.к. зручно змінювати довжину палиці для катання та для ходьби. Бувають 2-х та 3-х колінні, з цанговими та ексцентриковими фіксаторами. Зручніші ексцентрикові фіксатори, але вони й дорожчі.

6. Снігоступи
Зручні для ходьби, як у глибокому снігу, і по жорсткому насту, т.к. мають спеціальні зачепи для запобігання ковзанню. Бувають 2-х типів, з пластиковою рамою, що несе, і з металевою трубчастою рамою і пластиковим/матерчатим внутрішнім контуром. На деякі моделі встановлюються додаткові «кішки» для підйомів на сильно зледенілі схили.

7. Шолом
Начебто вже всі прийняли той факт, що шолом потрібен. Вибір великий - від недорогих полікарбонатних моделей з м'якими вухами до дорогих карбонових фуллфейсів, вирішувати Вам, який з них Вас краще захистить. У рюкзак також можна кинути теплий підшоломник на випадок холодної погоди.

8. Маска
Маску беремо обов'язково, т.к. сніг в очах нам не потрібен, я з собою зазвичай вожу одну запасну на випадок того, що основна запітніє або заб'ється снігом після яскравого падіння. При покупці маску міряємо з шоломом, так щоб вони не заважали один одному. Маска, яку одягають під шолом повинна мати по краях спеціальні кріплення, які піднімають гумку вище. Також гумка повинна мати більшу довжину, т.к. при короткій гумці маску можна просто не одягнути на шолом.

9. Окуляри сонцезахисні з високим рівнем захисту від ультрафіолету.
Потрібні переважно під час підйому вгору, т.к. у масці йти зазвичай спекотно і вона при повільному русі часто пітніє.

10. Крем сонцезахисний
Бажано з фактором захисту вище 30. І не беріть дешеві креми, т.к. при попаданні в очі вони починають сильно їх «щипати».
11. Гігієнічна помада
Обвітрені та потріскані губи Вас не прикрасять і не додадуть комфорту у відпустці. Бажано брати помаду, що також захищає від ультрафіолету.

12. Мультитул
Хотів написати викрутку, але все ж таки мультитул, т.к. нам буває потрібно не тільки закрутити гвинт, але буває що ножа потрібен і плоскогубці. Якщо шкода грошей на Leatherman – можна купити недорогий мультитул або звичайний «швейцарський ніж». Не полінуйтеся також кинути в рюкзак запальничку, навіть якщо Ви не палите.

13. Ліхтарик
Ось Ви запитаєте, навіщо вдень у горах ліхтарик? І один мій друг, сноубордист-початківець, це у мене запитав, а коли ми поверталися. у морозну січневу ніч лісом з Говерли, він запитав, чи немає в мене гарячого чаю в рюкзаку, і як Ви вважаєте, що я йому відповів?

14. Термос + невеликий перекус
Як приємно випити гарячого чаю та поповнити сили шоколадкою чи горіхами на вершині гори. Ну, Ви мене зрозуміли. Загалом рекомендую завжди носити в рюкзаку пару шоколадок на випадок якщо зголодніли, а якщо заблукали - можливо саме вони і врятують Ваше життя. Якось мої друзі залишили рюкзаки у бугельника перед крайнім спуском з гори, яку вони начебто знали як свої 5 пальців, піднявшись на гору в туман, вони поїхали «трохи», як їм здалося вбік і потім 3 дні виходили до цивілізації прямо як на каналі. Discovery у програмі Extreme Survival, а в рюкзаках залишилися шоколадки та запасний одяг.

15. Одяг
Що ж із собою взяти на гору? Про це вже й так багато написано і не одну тисячу сторінок на форумах розписано. Буду стислим:
- термобілизна
- шкарпетки
- штани з мембранної тканини
- куртка з мембранної тканини
- полар/фліс
- рукавички основні
- рукавички запасні (тонкі флісові або з віндстопера)
- коли зовсім холодно - можна взяти пухову куртку або жилетку, її можна одягати прямо поверх основної куртки.

16. Альпіністське спорядження
Багато хто запитує, навіщо Ти возиш із собою 30 метрів мотузки? Часто в новинах розповідають як на канатці десь там 4 години мерзло 200 туристів, яких увечері зняли рятувальники, ну Ви зрозуміли до чого я.
У нашій нелегкій райдерській справі всі речі мають бути легкі – тож беремо:
- найлегшу систему альп
- Мотузка. Все альп залізо розраховане на роботу з мотузкою від 8 до 11 мм завтовшки - так що беремо 8 або 9, т.к. вони легші. Метрів 30 вистачить з головою на всю групу і щоб перейти льодовик у зв'язці і щоб дюльфернути зі скелі або снігового карниза або банально з підйомника, що застряг.
- вісімка або будь-який інший спусковий пристрій
- T-block або жумар (підйомний пристрій)
- пару карабінів
- відтяжку
- льодобур довгий
Усім цим треба навчитися користуватися ще «громадянці», т.к. у бойових умовах це все треба просто вміти застосувати.

17. Фотоапарат
Самі знаєте для чого.
18. Лижі чи сноуборд
А може сноуборд або лижі. Тут радити нічого не буду.
19. Рація
Зв'язок у групі завжди має бути. Зазвичай використовуються недорогі радіостанції стандарту FRS/GMRS, я віддаю перевагу радіостанції з потужністю 5 Ватт, т.к. у горах коли немає прямої видимості між абонентами важливо завжди мати надійний зв'язок.    

20. Заряджений мобільний телефон із збереженими номерами місцевої рятувальної служби

( 1 )
Коментарі
Поки немає відгуків
Написати коментар
Ім'я*
Email
Введіть коментар*